Egitim Içerikli Sosyal Sorumluluk

 

 

SINIRSIZ MAVI PROJESI

Ilkögretim ve lise çagindaki ögrencileri dogal varliklari korumak konusunda sinirsiz mavi temiz denizbilinçlendirmek ve farkindalik yaratmak amaciyla gelistirilen proje, 2006 yilindan bu yana basariyla yürütülmektedir. Proje kapsaminda ülkemizin kiyi il ve ilçelerinde bulunan okullarin her birinden iki ögretmen egitilmekte, egitime katilan ögretmenlerin de kendi okullarindaki ögrencilerine Sinirsiz Mavi egitimlerini vermeleri hedeflenmektedir.

“Sinirsiz Mavi Gönüllü Grubu” olusturuldu:
Projemizin etkinligini ve taninirliligini arttirmak amaciyla Yapi Kredi Bankasi gönüllü grubu içinde “Sinirsiz Mavi Gönüllü Grubu” olusturuldu ve 9 Mayis 2009 tarihinde Sinirsiz Mavi Gönüllü Grubumuz ile ilk toplantimizi gerçeklestirdik. Ilk etkinligimizi, Sinirsiz Mavi gönüllü grubu, ögrenciler ve YK su alti kulübünden gönüllü dalgiçlar ile Heybeliada Çam limani Plajinda kiyi ve deniz dibi temizligi” yaparak gerçeklestirdik.

 

 

 

 

 

“81 Ilden 81 Ögrenci” Projesi

2008-2009 yili ögretim yili basinda, Bankamiz ile Darüssafaka isbirliginde IS BANKASI ülkemizin egitim alanindaki en büyük sosyal sorumluluk projelerinden birisi baslatilmistir. Buna göre, Darüssafaka sinavini kazanan 81 ögrencinin basta egitim olmak üzere giyim, gida, barinma vb. tüm giderleri Banka tarafindan karsilanacak, ögrencilerin üniversiteye devam etmesi durumunda destek sürdürülecektir.

 

“Karneni Göster, Kitabini Al” Projesi

Çocuk kitaplari yayinciliginda çesitli sorunlarin yasandigi ülkemizde okuma aliskanliginin erken yaslarda kazanilmasini saglamak ve çocuklarin zihinsel ve kültürel gelisimine katkida bulunmak amaciyla baslatilan projenin geleneksel bir yapida sürdürülmesi planlandi.
2008–2009 ögretim yili sona ererken ikincisi gerçeklestirilen ve 4 Haziran 2009 tarihindeki basin toplantisi ile kamuoyuna duyurusu yapilan “Karneni Göster, Kitabini Al” kampanyasi kapsaminda Türkiye Is Bankasi Kültür Yayinlari tarafindan yayimlanan, edebiyatimizin degerli yazarlarinin öykü ve masallarinin yer aldigi, “Yazarlarimizdan Masallar ve Öyküler” adli kitap armagan ediliyor.

 

Ates Böcegi Gezici Ögrenim Birimi

Türkiye Egitim Gönüllüleri Vakfi’nin (TEGV) “Ates Böcegi Gezici Ögrenim Birimlerinden birisi de Bankamizin katkilariyla hayata geçirilmistir.
Profesyonel bir egitmenin yer aldigi gezici ögrenim biriminde her çocuk 3 saat bilgisayar, 3 saat serbest etkinlik olmak üzere toplam 6 saat egitim almaktadir. Haziran 2009 itibariyle Anadolu’nun pek çok yöresinde 28.000’e yakin çocuk “Is Bankasi Ates Böcegi Gezici Ögrenim Birimi”nden yararlanmistir. Is Bankasi Ates Böcegi 2009 yil sonuna kadar Karadeniz Eregli’deki çesitli köyleri gezecektir.

 

 

 

 

“Oku, Düsün Paylas” Projesi

Çocuklari hayal kurmaya, özgür düsünmeye ve düsündüklerini ifade edebilmeye oku düsün paylastesvik etmeyi amaçlayan “Oku, Düsün Paylas” Projesi’nde, katilimci çocuklar, bilimsel kitaplardan türk ve dünya edebiyati klasiklerine kadar birçok kitap okuyor ve Cumartesi günleri Boehringer Ingelheim gönüllü çalisanlarinin moderatörlügünde düsüncelerini paylasiyor.

 

 

 

Minikler “OZI” ile enerji tasarrufunu ögreniyor…

Izocam’in "yalitim" ve "enerji tasarrufu" ile ilgili düzenledigi egitimler, ilkögretim 3, 4 OZI Enerji Tasarrufu Yalitimve 5. sinif ögrencilerine bir ders saati boyunca veriliyor.

Egitim çerçevesinde; "Küresel Isinmanin Sebepleri", "Enerji Kaynaklari ve Hidro Elektrik Santralleri", "Birincil Enerji Kaynaklari Fosil Yakitlar",  "Enerji Tüketimi", "Sera Etkisi", "Iklim Degisikligi",  "Küresel Isinma ile Mücadele Nasil Olmali?" ve  "Yalitimla Enerji Tasarrufu Nasil Olur?" baslikli konularda ögrenciler bilgilendiriliyor.

 

 

 

 

“Hayalden Gerçege” Projesi

hayalden gerçegeP&G, Darüssafaka Egitim Kurumlari ile bir araya gelerek gelecegin liderlerini yetistirecek “Hayalden Gerçege” projesini baslatiyor. Sanattan spora, bilimden kültüre farkli dallarda çocuklara içlerindeki potansiyeli ortaya çikarma imkani sunan proje, çocuklarin basarilarini destekleyerek gelecegin liderlerini yetistirecek.